„Reikia turėti šviesos su savimi…“/M. K. Čiurlionis/

2023 m. birželio mėnesio pradžioje Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centras pasirašė sutartį su Sveikatos apsaugos ministerija dėl Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo finansuojamo projekto „Reikia turėti šviesos su savimi…“/M. K. Čiurlionis/. Projektu  siekiama stiprinti Radviliškio, Pakruojo ir Joniškio rajonų senjorų psichologinio atsparumo įgūdžius bei socialines-emocines kompetencijas, pasitelkiant kultūros ir meno (teatro, kino, muzikos, tapybos ir kt.) intervencijas. Fondo lėšomis finansuojama suma – 36781 Eur. Visos įgyvendinamos veiklos  siejamos su M. K. Čiurlionio kūryba, kuri daugelį žmonių įkvėpė kūrybai tiek menininko gyvenimo laikotarpiu, tiek ir dabar.

Rugpjūčio 22 dieną Pakruojo rajono TAU klausytojai aktyviai rinkosi Pakruojo sinagogoje, kur vyko filmo „Laiškai Sofijai“ peržiūra ir jo aptarimas su psichologe Enrika Margiene. Filmas žiūrovams paliko didelį įspūdį. Filmas sukurtas remiantis žymaus lietuvių kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir jo žmonos lietuvių rašytojos, visuomenės veikėjos, literatūros ir meno kritikės Sofijos Kymantaitės gyvenimo faktais. Scenarijaus autorius ir režisierius Bob Mullan, pagrindinius vaidmenis atlieka Rokas Zubovas ir Marija. Dramatiškai, tačiau šiltai ir jautriai matomas genijaus gyvenimas, kuris turėjo tiek mažai laimės, nors buvo jos vertas.

Po filmo dalyviai kartu su psichologe dalijosi savo įspūdžiais, aptarė emocijas, kurias išgyveno filmo peržiūros metu. Pasirodo, nei vienas neliko abejingas M. K. Čiurlionio ir jo šeimos narių gyvenimo istorijoms. Dalindamiesi įspūdžiais apie filmą, Pakruojo rajono TAU studentai aptarė gana platų  emocijų spektrą ir teigė, jog filmas yra jautrus, kupinas įvairių jausmų, kuriuos vainikuoja tragiška pagrindinio filmo herojaus lemtis.  Diskusijos metu buvo aptartos kiekvienam žmogui svarbios meilės, supratimo, tarpusavio bendravimo, vaikų ir tėvų santykių temos. Filmo dalyviai pasakojo savo skaudžias ir džiaugsmingas patirtis

Rugpjūčio 31 diena 50,  Pakruojo TAU klausytojų  lankėsi nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, kuriame susipažino su galerijos patalpose eksponuojamais genialaus lietuvių menininko tapybos ir grafikos darbais, stebėjo virtualios realybės filmą „Angelų takais“

Senjorų įspūdžiai po  filmo ,,Angelų takais “ peržiūros  yra nepakartojami:

– negalėjau įsivaizduoti, kad taip įtikinamai žiūrovą galima „įkelti” į pačius paveikslus…..

– galva svaigo nuo aukščio pojūčio, ir šiurpas per odą ėjo, ir vos neapsiverkiau…

– pagalvojau, kad tikriausiai ir yra toks pasaulis kažkur anapus, iš kurio mes atėjom, ir vėl ten sugrįšim. Tą įspūdį sustiprina muzika.

– manau, kad tai – pats geriausias būdas pažinti M. K. Čiurlionio kūrybą!

– nuostabu, kad žmogus-menininkas per tokį trumpą gyvenimą sugebėjo sukurti tiek  muzikos ir tapybos   šedevrų .

K. Čiurlionis – dailininkas ir kompozitorius, kurio darbai iki šiol liko neįkainojamu Lietuvos kultūros paveldu. Muziejaus lankytojai apžiūrėjo nuostabius M. K. Čiurlionio paveikslus ,žavėjosi jo kūrybiškumu, kartu pagerino savo psichologinę savijautą, lavino kognityvinius gebėjimus, kurie padeda kurti ryšius – tiek su savimi, tiek su išoriniu pasauliu.

Lygiai tas pačias veiklas vykdo ir Radviliškio bei Joniškio Trečiojo amžiaus universitetų klausytojai. Senjorai nekantriai laukia kitų su projektu susijusių veiklų.

 

Muziejaus bei abiejų filmų lankymas yra projekto „Reikia turėti šviesos su savimi…“ /M. K. Čiurlionis/  renginiai, finansuojami Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija.

Švietimo centro direktorė, TAU veiklų koordinatorė Rima Juozapavičienė