Rajono ugdymo įstaigų 6-10 klasių mokiniai rajono rusų kalbos mokytojų ir Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo centro buvo pakvieti į renginį, kuris organizuotas kaip akcija Ukrainai palaikyti. Mokyklose mokiniai rašė palaikymo laiškus, juos klijavo ant plakatų ir kovo 31 d. pristatė švietimo centro salėje. Didžiojoje švietimo centro salėje savo parengtus stendus pristatė 7 mokyklos: Pakruojo „Atžalyno“, Linkuvos ir Žeimelio gimnazijos (negalėję atvažiuoti, atvežė plakatą), „Žemynos“ progimnazijos, Balsių, Rozalimo ir Lygumų pagrindinės mokyklos komandos.
Kaip renginio pradžioje sakė rusų kalbos mokytoja Vita Pėželienė, laiškas nežinomam adresatui karo siaubiamoje šalyje – vienas iš geriausių darbų, kokį gali padaryti vaikai. Laiškai, gal ir su klaidomis, bet nuoširdūs, pilni užuojautos ir supratimo, atjautos.
Originaliai laiškus susipažinimui parengė atžalyniečiai – juos susegė ant Lietuvos trispalvės. Mokytojo Egidijaus Skeiverio vadovaujami Arnas Jukna, Martynas Plačakis ir Matas Štarevičius sakė, jog žodžiai tai pagalbos pasiūlymas. Tad svarbu išgirsti gerą žodį, kai tau sunku. Linkuvos mokytoja Vida Balčiūnienė ir moksleivės Klaudija Miliauskaitė bei Eglė Liubertaitė, Rozalimo mokytoja V. Pėželienė, jos mokiniai Nida Stankevičiūtė, Urtė Tribulaitė ir Karolis Paužuolis, „Žemynos“ progimnazijos mokytoja Gintarė Žilinskienė ir moksleiviai Monika Kavarskaitė bei Danielius Šventickas, Lygumų pagrindinės mokyklos komanda- mokytoja Stasė Grušienė ir jos mokiniai Gabrielė Tamašauskaitė, Mažvydas Daunys ir Modestas Grušas pristatė, kokiomis mintimis ir kaip į įvykius reaguoja jų mokyklų mokiniai. Daugelyje laiškų – palinkėjimas ir tikėjimas, kad viskas bus gerai, kad jauni žmonės yra prieš veiksmus, kurie vyksta Ukrainoje. Dažname randamas ir nusistebėjimas, kad 21-me amžiuje išvis gali vykti karas, kai žūva nekalti žmonės.
Perskaitytuose laiškuose palaikymo ir tik geri žodžiai, tačiau ne vienas susimąstė, kaip korespondenciją reikės perduoti kaimyninės šalies žmonėms. Viena iš neraminančių priežasčių – jau dabar Pakruojo mokyklose besimokantys ukrainiečių vaikai nenori nieko girdėti apie Rusiją. Be to rusų kalba Ukrainos mokykloje arba nedėstoma, arba yra antroji užsienio klaba. Organizatoriai tiki, jog kalba, kokia bebūtų parašyti laiškai, neturi didelės reikšmės, nes rašyti iš širdies. Pakruojo ,,Atžalyno“ gimnazistė savąjį laišką parašė net ukrainietiškai…
Lygumų mokytoja S. Grušienė stengėsi, kad vaikai išsakytų savo jausmus ir mintis. Viename laiške moksleivis visomis kalbomis parašė žodžius „aš prieš karą“, o kitam kilo mintis parašyti ir išsiųsti elektronines žinutes.
Laiškų išties daug, bet kiek dar jų parašė kitų šalies mokyklų vaikų! Tai rodo, jog ir jaunam žmogui yra svarbu, kas vyksta ir jis nori prisidėti prie palaikymo. Balsių pagrindinėje mokykloje visą savaitę vyko akcija Ukrainai palaikyti: buvo gaminamos vėliavėlės, kalbama apie įvykius, grojo ukrainietiška muzika. Atžalyniečiai laiškus kabino prie rusų kalbos kabineto.
Tuo tarpu „Žemynos“ progimnazija ir Lygumų pagrindinė mokykla jau sulaukė į rajoną iš Ukrainos atvažiavusių mokinių. Mokytojai džiaugiasi, jog vaikai labai gerai priėmė atvykusiuosius, o ir šie lengvai integruojasi. Gražiai skamba jų lūpose „labas rytas“ su ukrainietišku akcentu.
Švietimo skyriaus specialistė Gražina Plungienė papasakojo, jog rajone yra jau ne vienas mokyklinio amžiaus ukrainietis. Vieni jų eina į rajono ugdymo įstaigas, kiti mokosi nuotoliniu būdu, tačiau visi kviečiami socializuotis ir dalyvauti užklasinėse veiklose. Pasidžiaugė ir tuo, jog kartu su vaikais lietuvių kalbos užsiėmimus lanko ir kartu atvykusios mamos.
Renginio stendai, kuriuos centro salėje pristatė ugdymo įstaigos, iki atostogų bus eksponuojamos mokyklose, o jau po atostogų grįš į Pakruojį ir tikimasi, jog bus priimti savivaldybės patalpose, tam, kad pamatytų kuo daugiau žmonių.
Mokytojas E. Skeiveris pasidžiaugė ne tik mokiniais, bet ir pakruojiečiais. Pakruojo krašto apsaugos savanorių kuopa kovo 26 dieną sugalvojo, jog reikia padėti pažįstamiems ukrainiečiams – Ukrainos 95 desantininkų brigados kariams, kurie gina Žitomiro miestą ir kelią Žitomiras-Kijevas. Vyrai nupirko džipą, kurį pilną prikrovė tvarsliavos, reikalingos įvairios įrangos ir kovo 31 dieną išsiuntė į minėtą vietovę. Automobilis ne naujas, bet miesto autoservisų meistrai ją sutvarkė be atlygio. Tai dar kartą parodo, jog „Gyvenimas vistiek vyksta, saulė kiekvieną dieną teka ir leidžiasi…“. Renginio pabaigoje dalyviai tapo savotiškais Ukrainos ambasadoriais ir pasipuošė centro pagamintais ženkleliais su Lietuvos ir Ukrainos vėliavomis.
Alma Bajalien