Mokomės iš kaimynų: mokyklų bibliotekininkų seminaras Uogrėje

Pakruojo rajono mokyklų bibliotekininkės neseniai vyko į kaimyninę Latviją, į Uogrės miestelį, įsikūrusį centrinėje Latvijos dalyje, dešiniajame Dauguvos krante. Skubėjome į Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro organizuotą seminarą Uogrės miesto centrinėje bibliotekoje, kuri duris  skaitytojams atvėrė 2021 metais. Ten mūsų laukė direktoriaus pavaduotoja Aija Žilvinska ir vaikų literatūros skyriaus darbuotoja Lolita Kugeniece.

Mūsų latvės kolegės papasakojo bibliotekos gimimo istoriją. Anksčiau šioje vietoje buvusi senoji biblioteka, įkurta vaikų darželio pastate. Ji 2019 metais buvo nugriauta ir bendradarbiaujant su Rygos technikos universitetu, jaunu architektu Rūdžiu Rubeniu (nauja biblioteka – diplominis Rūdžio Rubenio darbas) bei Valdžio Onkelio architektų biuru per nepilnus dvejus metus pastatyta nauja, erdvi ir ekologiška dabartinė biblioteka.

Statytojai medieną patalpoms vežė iš Austrijos, Vokietijos ir Latvijos, naudota klijuotos medienos statybos technologija. Tai vienas iš pirmųjų pastatų Latvijoje iškilęs tokiu būdu. Ant bibliotekos stogo puikuojasi trys bokštai. Jie puikiai integruojasi į vietinį kraštovaizdį, tapdami  skoninga Uogrės miesto architektūros dalimi. Statant biblioteką išsaugotos visos šalia augusios pušys ir kiti medžiai. Šildymui naudojama energija, gaunama iš šilto nuotekų vandens. Įrengtos saulės energijos plokštės, todėl sava elektra aprūpinamas visas pastatas. Jo grindys šildomos. Veikia elektromobilių įkrovimo aikštelė. Nuo 1996 metų ir iki šiol dirba bibliobusas. Jis aptarnauja tolimesnių vietovių skaitytojus važiuodamas šešiais maršrutais. Kaimuose yra savos bibliotekos, bet bibliobusas visada laukiamas.

2022 metais biblioteka dalyvavo pasauliniame viešųjų bibliotekų konkurse  ir pateko į geriausių pasaulio bibliotekų nominantų ketvertuką, tuo labai didžiuojamasi. Biblioteka ne tik gyvena ekologišką tausojantį gyvenimą, bet jos darbuotojai rūpinasi šalies kultūros paveldo išsaugojimu.  Bibliotekoje restauruojamos senos knygos, lankstomi origami – orimoto iš senų, susidėvėjusių knygų.

Sužinojome, kad bibliotekoje daug naujovių, padedančių darbuotojams bei lankytojams – įrengta išankstinio knygų užsakymo bei grąžinimo (nedarbo dienomis) erdvė; robotukas, pasitinkantis kiekvieną svečią ir suteikiantis trumpą informaciją iškilusiais klausimais, net pašokantis, jei paprašai. Įrengtos trys savitarnos knygų išdavimo ir grąžinimo sistemos, naudojant ne tik QR kodus, bet ir RFID kortelių skaitytuvą su kortele.

Bibliotekoje sukurtos erdvės, skirtos įvairaus amžiaus lankytojams skaityti bei susitikti. Efektyviai panaudotos palangės. Ant jų galima sėdėti, užsitraukti užuolaidas ir taip atsiriboti nuo aplinkos. Sužavėjo didžiulis kambarys vaikams su laipiojimui skirta siena. Bibliotekoje daug nuošalių skaitymui įrengtų vietų, taip pat  nedidelių kambarėlių, skirtų svarbiems susitikimams (kambarėlis iš anksto rezervuojamas, kompiuteriukas ant durų rodo, kada ir kiek laiko kambarys bus užimtas).

Biblioteka bendradarbiauja su miesto mokyklomis. Lektorės parėmė „Garsaus skaitymo“ konkurso iniciatyvą, pasakojo apie kitus renginius  su mokytojais ir moksleiviais. Patiko ir kita iniciatyva – bibliotekos darbuotojos dalinasi informacija apie perskaitytas knygas, rekomenduoja jas skaityti ir jų pristatymui kuria spalvingus plakatus. Taip skatina skaityti.

Nauja biblioteka, naujos skaitymo erdvės, turtingas knygų fondas, šilti sutikimai traukia apsilankyti bibliotekoje. Juk smagu, kai po kojomis nauja kiliminė danga, puikiai vėdinamos batų spintos, sėdmaišiai, minkštos kėdės, jaukūs skaitymui skirti kampeliai ir t.t. „Jeigu vaikas nenori išeiti iš bibliotekos, jūs esate Uogrėje“ (vieno jaunojo skaitytojo mamos žodžiai). Mes irgi su tuo sutikome.

Mes, Pakruojo rajono mokyklų bibliotekininkės kartu su Pakruojo švietimo centro metodininke Rima Leimontiene, nenorėjome atsisveikinti su Aija ir Lolita. Norėjosi čia likti, čia dirbti arba dar ne kartą sugrįžti ir semtis idėjų.

Pakruojo „Žemynos“ progimnazijos bibliotekininkė Asta Sutkienė